Pistole vícehlavňová UBERTI New Derringer 22 Short

4900,00 

Pěkně ostrá pepřenka do jakékoliv kapsy!

Katalogové číslo: 01217 Kategorie: , Štítek:

Popis

Aldo Uberti se narodil 30. června 1924 jako páté z šesti dětí ve vesnici Inzino. Protože je Inzino v podstatě součástí proslulého Gardone Val Trompia (Gardone V.T.) není divu, že malý Aldo, rodinou a přáteli zvaný Renato, si již v devíti letech přivydělával leštěním pažeb. Jasnou volbou pro něj též byla slavná odborná škola, nesoucí jméno Giuseppe Zanardelliho, založená již roku 1860 a specializující se na přípravu mladých puškařů. Ve 14ti letech nastoupil do učení ve firmě Beretta. Za svou účast v italském partyzánském hnutí skončil Uberti v roce 1943 v německém koncentračním táboře.

V roce 1959 zakládá společnost Aldo Uberti, Srl. A od samého začátku se specializuje na výrobu replik slavných, především amerických zbraní. Začíná s revolverem Colt Navy 1851 a rychle přibírá do svého repertoáru další legendární zbraně z let občanské války v USA a období dobývání Divokého západu.

Kvalitní řemeslné zpracování typické pro údolí Gardone Val Trompia (jediné místo na světě, kde se střelné zbraně vyrábějí kontinuálně od 15. století) spojené s věhlasem amerických originálů si velice rychle nachází své zákazníky na celém světě. Časté nahrazování lití a používání slitin kováním kvalitní oceli při výrobě zajišťuje zbraním z ubertiho produkce nesmrtelnost.

Mnozí střelci, obdivovatelé Divokého západu, sběratelé i američtí rančeři dokonce tvrdí, že jsou ubertiho repliky lepší než jejich předlohy. Mnohé náhradní díly se tak dají uplatnit i při opravě historických originálů. Pro svou autenticitu nachází zbraně uplatnění také na filmovém plátně. Těžko bychom hledali nějaký western, ve kterém se pušky nebo pistole Uberti neobjeví.

Aldo Uberti v roce 1998 umírá a společnost A. Uberti, Srl. je v roce 2000 převzata společností Benelli, přes níž se stává součástí holdingu Beretta. V roce 2002 továrna prochází velkou modernizací zahrnující výbavu moderními CNC stroji, které sice podstatně zrychlují a usnadňují výrobu, ale vysoký podíl ruční práce při montáži a finalizaci jsou pro kvalitu zbraní značky A. Uberti stále nezbytné.

V roce 1849 byla slavným Christianem Sharpsem patentována nejrozšířenější zbraň na Divokém západě čtyřhlavňová jednočinná pistole s pevnými hlavněmi a otočným úderníkem se zápalníkem. Zbraň bývá někdy nesprávně označována jako “pepřenka“, přestože se její hlavně neotáčejí. Sám Sharps zbraň v patentu popsal jako “čtyřhlavňovou opakovací pistoli“. Její produkce však začala až v roce 1859, když se Sharpsovi podařilo patentovanému mechanismu dát též účelný tvar kapesní pistole. Zbraň byla vyráběna s mosazným rámem v tehdy právě představené nové ráži 22 s okrajovým zápalem a kovovou nábojnicí (22 Short) jako Model 1A. Její druhý model (Model 2) byl uveden na trh v ráži 30 s okrajovým zápalem. Oba modely byly vyráběny firmou C. Sharps and Co.

V roce 1862 se partnerem C. Sharpse stává William Hankins a společnost je přejmenována na Sharps & Hankins a produkuje třetí model (Model 3) pistole v ráži 32 s okrajovým zápalem (32 Short). Tentokrát je pistolka opatřena ocelovým rámem a tlačítko uvolnění odsuvu hlavní je přesunuto ze spodní části rámu na jeho levou stranu. Její produkce končí ruku v ruce s ukončením spolupráce obou pánů v roce 1867. V témže roce je firma zpět přejmenována na C. Sharps and Co a představuje Model 4 od předchozího se lišící hlavněmi dlouhými 21/2 “ a rukojetí typu “birdhead“. Výroba pistolky končí se smrtí Christiana Sharpse v roce 1874. Od roku 1859 do roku 1874 bylo vyrobeno úctyhodných okolo 100.000 kusů těchto “pepřenek“.

Není tedy divu, že, nejrozšířenější zbraň na celém Divokém západě, byla taktéž v roce 1963 zařazena do výrobního programu firmy A.Uberti. Zbraň je věrnou kopií své předlohy, tedy Modelu 1A i když používá označení New Derringer. Disponuje mosazným rámem a pažbou opatřenou střenkami z gutaperči. Vyráběla se v původní ráži 22 Short stejně tak jako v modernější 22 LR. Kromě A.Ubertiho vyráběla ve stejné době téměř identickou pistoli též firma Miroku.

Tato vícehlavňová pistole A.Uberti New Derringer je, stejně jako její předloha, v ráži 22 Short. Je v perfektním zánovním stavu a vývrty všech hlavní jsou zrcadlově lesklé. Ideální příležitost obohatit svou sbírku zbraní z Divokého západu vícehlavňovou pistolí A.Uberti New Derringer. Text a kontrola Ondřej Vyleta

Další informace

Kategorie

B – nutný zbrojní průkaz a nákupní povolení

Výrobce

Fabbrica d'Armi Aldo Uberti S.p.A., Gardone V.T., Itálie

Model, vzor

New Derringer

Ráže

22 Short

Hmotnost

255 g

Délka

118 mm

Délka hlavní

63 mm

Rok výroby

1968

Stav

1

Povrch

100%

Vývrty

zrcadlově lesklé

Zkušební značka C.I.P.

ano, italská