Pistole WALTHER model 4 7,65 mm Br

11900,00 

Nesmí chybět v žádné seriózní sbírce pistolí Walther a tento je v parádním stavu.

Katalogové číslo: 00688 Kategorie: , Štítek:

Popis

První sériově vyráběnou pistolí firmy Walther byla malá kapesní zbraň v ráži 6,35 mm Br. Browning. Později dostala označení model 1.

Pistole má závěr otevřený shora po celé délce hlavně a bicí ústrojí s přímoběžným úderníkem.

V roce 1913 se objevila na trhu druhá pistole z produkce firmy Walther, nazývaná model 2. Zbraň byla rovněž zařízena na náboj 6,35 mm Browning. Na přelomu let 1913 – 1914 se na trhu objevila první pistole firmy Walther v ráži 7,65 mm Browning, která dostala označení model 3. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to jen další pistolka v ráži 6,35 mm, ale zbraň byla zařízena na náboj 7,65 mm Br. Pistole model 3 nezaznamenala žádný větší obchodní úspěch. Byla lehká a vzhledem k použitému náboji 7,65 mm Browning měla poměrně velký zpětný ráz, který se díky malé rukojeti nepříjemně přenášel do ruky střelce. Adresátem pistolí v ráži 7,65 mm Browning byly především policejní sbory, neboť hromadná objednávka je to, co drží zbrojovku při životě. Model 3 se pro služební použití nehodil a vedení firmy se rozhodlo nabídnout větší pistoli služebního charakteru, která by obstála v konkurenci německých výrobců. Firma se vydala nejjednodušší cestou, zvětšením modelu 3. Vznikl tak model 4, který firmu Walther učinil světoznámou. Pistole má dynamický závěr, pružinu navlečenou na hlavni, bicí ústrojí s kladívkem a zásobník na sedm ran. Na trhu se objevil až v roce 1914 a do začátku první světové války nevzbudil zvláštní zájem. S vypuknutím první světové války nastala zvýšená potřeba zbraní všeho druhu. Pistole Walther model 4 byla zařazena mezi tzv. výpomocné pistole, které nebyly úředně zavedeny do výzbroje, ale armáda je nakupovala ve značném objemu.

Během první světové války nestačila firma Walther pokrýt poptávku po pistolích model 4 a prodala licenci firmě Immanuel Meffert, která zahájila spolu s dalšími devíti firmami z okolí Suhlu mozaikovou výrobu. Po první světové válce byla pistole Walther model 4 dále vylepšována a její výroba trvala až do roku 1929.

Tato pistole model 4 pochází z produkce firmy Walther a oproti prvoválečné výrobě se vyznačuje vysoce kvalitním zpracováním. Za povšimnutí stojí skrytá spoušťová páka. Zbraň byla vyrobena okolo roku 1928 a nesloužila v žádné z ozbrojených složek.

Tato pistole Walther model je výborně zachovalá. Původní černění je zachováno z 95%, hlaveň má lesklý vývrt a střenky jsou bez poškození. Tato pistole Walther model 4 potěší systematického sběratele pistolí firmy Walther. Text a kontrola Jan Balcar.

Další informace

Kategorie

B – nutný zbrojní průkaz a nákupní povolení

Výrobce

Carl Walther Waffenfabrik, Zella Mehlis, Německo

Model, vzor

4

Ráže

7,65 mm Browning

Zásobník

vyjímatelný, schránkový, jednořadý na 7 nábojů

Hmotnost

525 g

Délka

155 mm

Délka hlavně

86 mm

Rok výroby

1928

Stav

1

Povrch

95%

Vývrt

lesklý

Zkušební značka C.I.P.

ano, německá

Výrobce

Walther

Carl Walther GmBH Sportwaffen, Ulm, Německo